Blog


Uczenie dziecka jazdy na rowerze

26-09-2016
Chyba każdy z nas pamięta, jakie poczucie dumy daje nauczenie się jazdy na rowerze. Choć pierwsze przejażdżki są dość chwiejne i często kończą się upadkiem, to dla dzieci stanowią ogromne źródło radości, tym bardziej, że mogą one pochwalić się swoją sprawnością przed kolegami i koleżankami.

Jak zapewnić odpowiednie warunki do nauki jazdy na rowerze?

Specjaliści od rozwoju dziecięcego mówią jasno: do nauki jazdy na rowerze można zacząć przyzwyczajać dziecko nawet od trzeciego roku życia. W tym celu wystarczy rowerek biegowy, czyli model roweru przystosowanego do wymagań i potrzeb małych dzieci. Nie posiada on pedałów, a jazda na nim jest możliwa głównie przez odpychanie się nogami, a tym samym dziecko może się podeprzeć w każdej chwili, gdy traci równowagę. Gdy maluch ma 5 lat, wówczas śmiało można śmiało posadzić go na rower z pedałami oraz dwoma kółkami bocznymi, które zapewniają zachowanie równowagi. Korzystanie z takiego modelu zaowocuje nabyciem umiejętności hamowania i pedałowania.

Gdy widzimy, że nasze dziecko opanowało dość dobrze poruszanie się na takim rowerku, jest to odpowiedni czas na odkręcenie kółek. Mając jednak wątpliwości, możemy dokonać jedynie ich lekkiego podwyższenia, aby w razie niebezpieczeństwa uchroniły one malucha przed upadkiem. Przy nauce jazdy na rowerze najważniejszą funkcję pełni cierpliwość – musimy poczekać, aż malec wyrobi w sobie odruch łapania równowagi. Początkujący rowerzysta powinien ćwiczyć w warunkach ku temu odpowiednich, czyli najlepiej na drodze oddalonej od ruchu, która cechuje się prosta nawierzchnią. Maluch musi mieć na głowie kask, a na łokciach ochraniacze. Powinien także przez cały czas nauki pozostawać pod opieką osoby dorosłej.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl