Blog


Dlaczego nie warto zmuszać dziecka do jedzenia?

12-10-2016
Zmuszanie do jedzenia to błąd, częsty zwłaszcza wśród babć, które chcą jak najlepiej zaopiekować się wnukami. Poza tym już dwulatek poznaje znaczenie słowa „nie” i od tej pory zaczyna coraz częściej go używać. Grymasi przy stole, odmawiając spożywania posiłków, co wzbudza w rodzicach frustrację. Często wystarczy przestać naciskać na dziecko lub po prostu zabrać talerz, aby maluch poczuł głód i zaczął jeść wartościowe posiłki.

Co jeśli…

Jednakże gdy dziecko nie je, bo wyraźnie nie ma na to ochoty, to możemy mu na to pozwolić. Każdy z nas rodzi się z instynktem pokarmowym, który nakazuje spożycie pokarmu, gdy poczujemy głód. Dlatego jeśli maluch nie domaga się w zamian słodyczy lub chipsów, to rodzice nie powinni zmuszać go do jedzenia, tylko po prostu poczekać, aż maluch sam poprosi o posiłek. Oczywiście powinno się to odbywać w granicach rozsądku. Niezbyt dobrym pomysłem jest przesuwanie godzin rodzinnych posiłków tylko dlatego, że maluch nie jest głodny o godzinie 16, ale o 18 już tak. Natomiast w momencie, gdy dziecko chce jeść, lecz nie sycący i zdrowy obiad, a jedzenie typu fast-food, to rolą rodzica jest odmówienie i przekonanie malucha do zdrowych i odpowiednich potraw.

Przy spożywaniu posiłków domowych należy dać dziecku wolną rękę w dobieraniu adekwatnej dla siebie porcji. Talerz powinien być ładny, a poszczególne posiłki jak najbardziej kolorowe. Nie należy przekonywać do jedzenia oferując nagrodę lub strasząc karą. Jeżeli nasza pociecha wykazuje wyraźną niechęć do danej potrawy lub produktu, to po prostu zrezygnujmy z jej podawania. Przy stole warto zapewnić spokojną atmosferę i brak pośpiechu, czemu przysłużyć się chociażby miła i luźna rozmowa podczas obiadu lub kolacji.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl