Blog


Jak pomóc dziecku które się jąka?

12-10-2016
Jąkanie się to bardzo złożony problem. Jąkające się dziecko jest narażane na niemiłe uwagi ze strony otoczenia, co tylko pogłębia nieprawidłową wymowę i w ten sposób odbiera maluchowi szansę na właściwe rozwijanie mowy. W takiej sytuacji rola rodzica polega na umówieniu konsultacji ze specjalistą, a także na przybraniu właściwej postawy w komunikowaniu się z dzieckiem.

Wskazania podczas rozmowy

Jąkanie się jest zjawiskiem występującym najczęściej na jednym z trzech etapów rozwoju: w wieku od 2-3 lat, w momencie pójścia do szkoły oraz w okresie dojrzewania. Do głównych przyczyn jąkania należą zaburzenia rozwoju mowy, naśladowanie mówienia jąkającej się osoby z bliskiego otoczenia lub dramatyczne wydarzenia, które sprawiają, że jest to problem na tle nerwowym. I choć u niektórych dzieci jąkanie się może zniknąć samo, to nasza pomoc znacznie ułatwi dziecku uporanie się z tym problemem.

W tym celu należy rozmawiać z dzieckiem jak najwięcej w spokojny sposób, nie wymagać od niego szybkości w mówieniu oraz nie strofować, gdy zrobi pomyłkę w wysławianiu. Rodzic powinien również okazać, że maluch posiada całą jego uwagę na wyłączność – u osób jąkających się chęć do rozmowy rośnie, gdy widzą zainteresowanie w oczach rozmówcy. Nie wolno przerywać, gdy dziecko mówi, natomiast trzeba dać mu odpowiednią ilość czasu do zastanowienia się nad wypowiedzią. Zapewnienie warunków odpowiednich do zrelaksowania się, a także przyjęcie postawy pełnej skupienia to dwa najlepsze sposoby na uzyskanie szybkich i długotrwałych efektów.

Nie należy również zapominać o specjalistycznej konsultacji. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne i jeżeli widzimy, że nasza pociecha nie radzi sobie z prawidłową artykulacją, wówczas należy jak najprędzej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego logopedy.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl