Blog


Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do okularów?

17-10-2016
Wiele dzieci, zwłaszcza tych małych, niechętnie podchodzi do noszenia okularów. Są one dla nich drażniące w wykonywaniu codziennych czynności. Czasami, chociaż już coraz rzadziej, stanowią również powód drwin rówieśników.

Jak przyzwyczaić malucha do szkieł na nosie?

Aby dziecko nie czuło się odrzucone poprzez noszenie okularów, sami musimy zmienić nastawienie do tego faktu. Należy skończyć z negatywnym mówieniem w odniesieniu do okularów, a zamiast tego pochwalić nasze dziecko, że świetnie w nich wygląda. Przed dokonaniem zakupu upewniamy się czy dany model jest w pełni komfortowy dla maluszka oraz czy jego kolorystyka i kształt odpowiadają gustom dziecka. Gdy mimo naszych starań widzimy zniechęcenie na twarzy malucha, to warto wskazywać w książeczce albo w otoczeniu dziecka osoby posiadające okulary. Dzięki temu maluch poczuje się mniej osamotniony.

Jeżeli już na początku noszenia gwałtownie protestuje, to próbę drugiego założenia okularów ponawiamy dopiero po kilku dniach. Jednak trzeba być konsekwentnym, gdyż noszenie szkieł przepisanych przez okulistę jest niezbędnego dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Entuzjazm malucha wobec okularów wznieci ukazanie mu zalet płynących z ich noszenia, jak na przykład lepsze widzenie czy więcej radości z zabawy. O noszeniu szkieł przez malucha należy poinformować otoczenie, w tym rodzeństwo i kolegów z przedszkola. Ponadto należy stopniowo uczyć malucha właściwego dbania o okulary, odkładania ich na miejsce oraz czyszczenia.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl