Blog


Jakie korzyści płyną z nauki języka od najmłodszych lat?

22-12-2015
Korzyści, jakie płyną z nauki języka obcego dla maluchów są kolosalne. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Przede wszystkim jest to nauka rozumiana jako przyswojenie oraz zapamiętywanie języka mówionego. Nie zapominajmy, że maluch nie umie czytać ani pisać, więc pozostaje mu jedynie pamięciowe przyswajanie słówek oraz wymowy. Co więcej, przyswajanie języka nie może być przez dziecko kojarzone z jakimkolwiek przymusem. Dziecko najwięcej informacji zapamiętuje podczas tych zajęć, które uważa za zabawę i z którymi ma pozytywne skojarzenia. Zmuszanie malucha do mozolnego, nudnego powtarzania słówek i reguł jest pedagogiczną porażką, której konsekwencje w przyszłości mogą być naprawdę opłakane, z całkowitą niechęcią do jakiejkolwiek nauki na czele.

Poza tym warto wiedzieć, że tak naprawdę nauka języka obcego jest pod wieloma względami najłatwiejsza spośród wszystkich dziedzin, z jakimi przyjdzie się dziecku zetknąć podczas edukacji szkolnej. Wystarczy, szczególnie na początku, powtarzać i rozmawiać w języku obcym. Nie trzeba rozwijać żadnych dodatkowych umiejętności, takich jak pisanie lub czytanie – dziecko nauczy się doskonale mówić bez znajomości skomplikowanych reguł gramatycznych.

Pomijając fakt, że nauka każdej nowej, pożytecznej umiejętności, ma niezwykle pozytywny wpływ na mózg młodego człowieka, a szczególnie na pamięć, nie należy zapominać o tym, że dziecko ma naturalny, wykształcony w toku ewolucji homo sapiens, dar do nauki. Dla malucha nie ma większej różnicy, z jakiej rodziny pochodzi język, którym się posługuje lub który słyszy na co dzień. Co więcej, dziecko zdecydowanie szybciej (oraz lepiej niż dorosły) opanuje odpowiednią wymowę słów, ponieważ jego aparat artykulacyjny jest elastyczny i ciągle się rozwija. Dzięki temu pociecha bardzo szybko nauczy się odpowiedniej wymowy.

Kolejna kwestia dotyczy mentalności dzieci, które po prostu nie boją się próbować i mniej się krępują, niż starsi uczniowie czy dorośli – tym bardziej, że każdy postęp oceniany jest jednoznacznie pozytywnie. Dla maluchów powtarzanie nowych słówek to doskonała zabawa, poza tym nawet jeżeli czegoś nie rozumieją, nie przejmują się tym zbytnio. Dzieci wbrew pozorom doskonale zdają sobie sprawę ze swoich braków w wiedzy i – w przeciwieństwie do dorosłych – nie frustrują się, ale natychmiast próbują te braki zniwelować. Ponadto dla dzieci obecność nieznanych słów czy wyrażeń jest naturalnym zjawiskiem, z powodzeniem zastępowanym odczytywaniem kontekstu wypowiedzi.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl