Blog


Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach?

21-10-2016
Z oczywistych względów w rozmowach z dziećmi rodzice dość niechętnie poruszają trudne tematy. Lepiej jednak samemu pokazywać maluchowi świat i odpowiadać na niewygodne pytania, niż gdyby miał on czerpać wiedzę z mało wiarygodnych źródeł. Dziecku, które jest bezpośrednio powiązane z przykrym wydarzeniem, takim jak rozwód, choroba lub śmierć osoby z bliskiego otoczenia, rozmowa z rodzicami po prostu się należy. Głównie po to, by zmniejszyć lęk odczuwany przez malucha oraz aby szybciej przystosował się do nowej sytuacji w swym życiu.

Nie tylko zaspokajanie ciekawości

Rozmowa na jeden z trudnych tematów może rozpocząć się z inicjatywy rodziców lub jako odpowiedź na jedno z pytań dziecka. Warto wygospodarować sobie na nią pewną ilość czasu. Na początek zapytajmy malucha o zdanie w danej kwestii. Czasami okazuje się, że dziecko już ma odpowiedź na zadawane pytanie, tylko oczekuje potwierdzenia od kogoś starszego. Jednak w ogromie spraw opiekun musi wskazać dziecku właściwy tok myślenia. Warto wypowiadać się jasno i mówić prawdę, stosując przy tym zrozumiały język. Nie możemy sprawiać, aby maluch czuł się zobligowany do opowiedzenia się za jedną ze stron, na przykład wtedy, kiedy rodzice się rozwodzą. Rozmawiając o śmierci bliskiej osoby należy natomiast dać dziecku delikatnie do zrozumienia, że śmierć nie jest tym samym, co sen.

Dzieci mają również wiele wątpliwości, gdy w otoczeniu rówieśników czują się nielubiane lub nieakceptowane. Wtedy warto utwierdzić ich w przekonaniu, że każdy jest inny, a następnie wytłumaczyć czym jest przyjaźń i powiedzieć, że na pewno spotkają jeszcze prawdziwych przyjaciół.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl