Blog


Jak chronić dziecko przed otyłością i nadwagą?

23-11-2016
Plaga nadwagi i otyłości wśród dzieci rozprzestrzenia się również i w naszym kraju. Jak pokazują statystyki, prawie 30 procent polskich 11-latków walczy z nadwagą. Przyczyną jest niezdrowa dieta oraz prowadzenie niewłaściwego trybu życia, czyli zbyt mała ilość aktywności fizycznej na co dzień. Problemy ze zbyt dużą wagą w wieku dziecięcym lub w okresie dorastania bardzo często skutkują nieprawidłowościami w przyszłych latach, gorszym zdrowiem i wydolnością organizmu, a nawet bezpośrednio przyczyniają się do krótszego czasu aktywności w przyszłości.

Jak ochronić dziecko przed nadwagą?

Priorytetem jest tutaj wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Dzieciom należy podawać posiłki kolorowe oraz pełnowartościowe, bogate w witaminy i składniki odżywcze. Należy odstawić wysoko przetworzoną żywność, która jest jedzeniem przyczyniającym się jedynie do odkładania tłuszczu w ciele. Zamiast słodkich napojów i nektarów owocowych, bogatych w cukry proste i konserwanty, dzieciom powinniśmy podawać wodę niegazowaną, naturalne soki lub herbatki ziołowe. Pomiędzy posiłkami należy wprowadzić zdrowe przekąski, takie jak owoce, warzywa czy orzechy.

Odpowiedniej diecie musi towarzyszyć wysiłek fizyczny, który jest niezwykle ważny dla rozwoju dzieci oraz zachowania jego prawidłowej wagi. Na tym polu możemy zachęcać dziecko poprzez wspólne wypady na basen, wycieczki rowerowe czy spacery. Dobrym pomysłem będzie również zapisanie go na dodatkowe zajęcia z WF-u, jednak tylko wtedy, gdy samo wykazuje zainteresowanie daną dyscypliną sportu.

I na koniec pamiętajmy – pulchne lub otyłe dziecko nie jest zdrowe. Jest najczęściej ofiarą dorosłych, którzy mają wypaczone pojęcie zdrowia i uczą dziecko, że duże ilości kalorycznego jedzenia są dobre. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, które w przyszłości z pewnością przyniesie zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl