Blog


Mały alergik w domu – jak mu pomóc?

25-11-2016
Alergia u dzieci może przybierać dwie formy: albo być schorzeniem przejściowym, które zniknie wraz z rozwojem dziecka i usunięciem czynników alergicznych, albo ma podłoże genetyczne, w związku z czym obecna będzie przez całe życie. Niezależnie od podłoża alergii, elementy ją powodujące muszą zostać natychmiast wykluczone z otoczenia maluszka.

Jedzenie, roztocza i pielęgnacja

Jeśli u dziecka zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak zmiany skórne, częsty katar, łzawienie oczu, bóle brzucha czy powtarzające się przeziębienia, to są to jedne z sygnałów, które wskazują na alergię. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z testów alergicznych, należy od razu zacząć ściśle stosować się do zaleceń specjalisty. Dziecku uczulonemu na dany produkt spożywczy potrzebna będzie dieta eliminacyjna, która dostarczy pełni wartościowych składników odżywczych. Jedzeniem uczulającym może być nawet to, jakie dana rodzina spożywa na co dzień. Największy potencjał alergenny posiadają mleko, zboża, jajka i orzechy. Z diety alergika należy wykluczyć również żywność wysokoprzetworzoną, gdyż zawiera ona wiele składników potencjalnie szkodliwych dla układu pokarmowego osoby zdrowej, a co dopiero dla dziecka chorującego na alergię. W otoczeniu małego alergika musi znajdować się jak najmniej kurzu, którego ilość efektywnie ograniczymy stosując chociażby odkurzacz wyposażony w filtr wodny.

Rodzice powinni zadbać także o częstą zmianę pościeli malucha. W pewnym stopniu pomóc może nawet zakup mebli z drewna sosnowego, które posiada właściwości antystatyczne, co powoduje mniejsze osadzanie się kurzu. Niestety, ale dziecko musi schować swoje pluszowe maskotki do szafy. U dzieci z alergią często dochodzi do poważnych zmian skórnych, w tym do nadmiernego przesuszania się pewnych obszarów miejsc newralgicznych takich jak ręce, szyja czy buzia. Dlatego niezbędne staje się regularne stosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla alergików.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl