Blog


Jak pomóc dziecku cierpiącemu na Zespół Aspergera?

29-11-2016
Zespół Aspergera jest uznawany za lekką odmianę autyzmu, która jednak wyklucza zaburzenia w procesie nauki mowy czy kształtowania się funkcji poznawczych. Mimo wszystko dzieci cierpiące na zespół Aspergera walczą z zaburzonymi umiejętnościami społecznymi. Do tego pojawiają się obsesyjne zachowania, a także brak reakcji lub nadmierna wrażliwość na bodźce z zewnątrz.

Działania terapeutyczne

Jako że problemy przy zespole Aspergera dotyczą odnajdywania się w grupie, to odpowiednia terapia opiera się na systematycznym polepszaniu umiejętności społecznych. Dotyczy to przede wszystkim zawierania nowych znajomości i odnajdywania się w nich. Dlatego w trakcie terapii maluch obserwuje jak właściwie reagować w rozmowie z innymi oraz jakie normy społeczne obowiązują w społeczeństwie.

Codzienność dziecka z zespołem Aspergera powinna przewidywać jak najwięcej kontaktu z innymi, przy czym otoczenie nie może być nastawione krytycznie do jego choroby. Często wykorzystuje się techniki mentorskie, podczas których specjalista, dorosły, a nawet starsze rodzeństwo, może udzielić dziecku rady odnośnie właściwych reakcji w określonych sytuacjach towarzyskich. Wykazywanie obsesyjnego zainteresowania określonym tematem można zredukować wyznaczając w ciągu dnia jedną porę, gdy rozmawiamy z maluchem na temat jego pasji. Dzieci z zespołem Aspergera źle reagują na zmiany – jest to jedna z przyczyn, dla których spontaniczne wchodzenie w kontakt z innymi jest dla nich tak trudne. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i pewności, należy wydzielić maluchowi jego prywatną przestrzeń w domu, a także ustalić powtarzalny grafik dnia.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl