Blog


Jak zachęcić malucha do nauki matematyki?

13-12-2016
Matematyka, choć jest uznawana za królową nauk, to dla większości dzieci (i jeszcze większej liczby dorosłych) raczej nie jest ulubioną dziedziną wiedzy. Rodzice widzący brak zainteresowania matematyką ze strony swoich pociech często zastanawiają się, jak wzbudzić w maluchach zainteresowanie tym przedmiotem. W końcu dobra znajomość matematyki na pewno pomoże dziecku w poznawaniu świata, a w przyszłości ułatwi zrozumienie innych nauk ścisłych. Co jednak, jeśli nasze dziecko nie garnie się do poznawania cyfr, a tajniki mnożenia, dzielenia czy choćby dodawania są dla niego ciągle obce?

Jak rozpocząć naukę matematyki?

Jak wynika ze statystyk, ze wszystkich przedmiotów szkolnych to właśnie matematyka sprawia najwięcej trudności uczniom gimnazjów i szkół średnich. Chcąc uniknąć tego, aby matematyka stała się w przyszłości zmorą również dla naszego dziecka, jeszcze przed wysłaniem pociechy do przedszkola warto pokazywać, że nauka tego przedmiotu może być także zabawą. Już w wieku czterech lat można wprowadzić pierwsze pojęcia związane z matematyką – oczywiście w odpowiednio przyswajalnej formie. Rozpocznijmy z najbardziej podstawowymi pojęciami, które dotyczą przestrzeni, umiejscowienia w niej przedmiotów, a także wyglądu poszczególnych figur geometrycznych. Następnie możemy zacząć wprowadzać działania, które da się jednocześnie łatwo zobrazować - mowa tu o dodawaniu oraz odejmowaniu. Istnieje również szereg zabaw, również w gronie rówieśników, dzięki którym taka nauka będzie przebiegała o wiele przyjemniej. Do najpopularniej stosowanych narzędzi należą wszelkiego rodzaju łamigłówki i zagadki, które jeszcze bardziej pobudzają ogromną ciekawość świata, jaką posiada w sobie kilkulatek. Pamiętajmy – na nic zda się, jeżeli będziemy zmuszali kilkulatka do codziennego siedzenia nad książkami. Takie działanie może przynieść efekt wręcz przeciwny, a mianowicie wywołać awersję do wszelkich matematycznych działań. Dlatego, w przypadku małych dzieci tak ważne jest skupienie się na nauce poprzez zabawę.

To nie tylko matematyka

Dorosłym matematyka może wydawać się bardzo ścisłą i określoną dziedziną nauki, podczas gdy dla dzieci jest ona abstrakcją. Jednocześnie też przyswojenie matematyki nie polega jedynie na opanowaniu umiejętności związanych z rozpoznawaniem cyfr lub stosowaniem określonych działań, ale opiera się także na zdolności logicznego myślenia, orientacji przestrzennej oraz wyobraźni. Pobudzając rozwój dziecka w tych obszarach, automatycznie przyczyniamy się do zwiększenia jego zdolności matematycznych w przyszłości.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl