Blog


Jak zachęcić dziecko do jedzenia obiadów?

23-01-2017
Brak apetytu u dziecka to zmora niejednego rodzica, zwłaszcza gdy awersja ta dotyczy jednego z najważniejszych dań w ciągu dnia, mianowicie obiadu. Jest to tym bardziej uciążliwe, jeżeli maluch swoim niejedzeniem chce po prostu wywołać określoną reakcję lub skupić na sobie uwagę. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zainteresowanie naszej pociechy jedzeniem, i to na tyle, że nie będzie mogła wręcz doczekać się pory obiadowej.

Kolorowo i ciekawie – im bardziej, tym lepiej

Problem niejedzenia obiadów u dzieci może mieć różne przyczyny. Jedna z najpopularniejszych to pozwalanie dziecku na podjadanie między posiłkami. Jako że kilkulatek je porcje o połowę mniejsze niż dorośli, to po paru przekąskach może po prostu się zasycić. Dlatego lepiej ograniczyć ilość podjadanych rzeczy i zamiast nich podawać dziecku soki lub owoce.

Drugim powodem niejedzenia może być chęć zwrócenia na siebie uwagi. Gdy dorośli za bardzo przejmują się okazywaniem braku apetytu u malucha, ten odbiera to jako sposób do pozyskania zainteresowania rodziców, a w dalszej perspektywie może nawet umyślnie zacząć grymasić podczas obiadu. Dlatego ani mama, ani tata nie powinni wyraźne okazywać jak bardzo zależy im na tym, aby talerz stał się pusty.

Trzecia z możliwych przyczyn dla dziecięcego braku apetytu to zwykły brak zainteresowania jedzeniem, który po prostu przewyższa ogromna ciekawość świata. Wtedy z pomocą przychodzi nam nasza wyobraźnia, a przede wszystkim ciekawie podawane posiłki, kolorowe naczynia, a nawet tworzenie z jedzenia różnorodnych postaci.

Pobudzanie zainteresowania

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna braku apetytu, to warto odkrywać przed niejadkiem różnorodne smaki. Zaczynając od zakupów, gdzie wspólnie wybieramy produkty, poprzez przygotowanie posiłku i w końcu podanie go w estetyczny sposób. Obiad w rodzinnym gronie będzie ukoronowaniem całego wysiłku, a wspólnie spędzony czas pokaże maluchowi, że wcale nie musi ostentacyjnie odmawiać posiłku, by zdobyć uwagę rodzica. Takim sposobem będziemy mogli również zwiększyć repertuar ulubionych smaków u dzieci, które codziennie chcą jeść to samo.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl