Blog


Współpraca z nadpobudliwym maluchem – jak powinna wyglądać?

25-01-2017

Wykrycie nadpobudliwości u dziecka jest poprzedzone wnikliwymi badaniami, które zaczynają się od obserwacji poczynionych przez nauczycieli i rodziców, następnie przychodzi czas na konsultacje z psychologiem dziecięcym, a wreszcie wizytę w specjalistycznej poradni.      

Za przyczynę występowania nadpobudliwości u dzieci uznaje się brak możliwości opanowania gwałtownego zachowania. Nie jest to wina dziecka, które jest ofiarą zbyt dużej ilości bodźców docierających do niego w tym samym czasie. Natomiast zrozumienie i odpowiednia postawa ze strony rodziców są w stanie znacznie ułatwić maluchowi proces asymilacji z otoczeniem.

 

Leczenie dzieci z ADHD


Zespół ADHD jest znacznie powszechniejszy niż może się to wydawać, kilka razy częściej cierpią na niego chłopcy i w połowie przypadków jest schorzeniem dziedziczonym genetycznie.

Istnieje szereg zasad, które pozwalają nadpobudliwemu dziecku lepiej odnaleźć się w otaczającym go świecie, a z czasem całkowicie zniwelować symptomy choroby. Należy do nich chociażby schematyczny plan dnia, powielany praktycznie codziennie, a także zorganizowane i uporządkowane otoczenie. Skupienie się na wykonywaniu jednej czynności będzie łatwiejsze, jeżeli w otoczeniu dziecka nie znajdą się żadne inne źródła bodźców. Brak możności koncentracji możemy niwelować poprzez zachęcanie do realizowania konkretnych rzeczy, najlepiej zgodnych z zainteresowaniami malucha.


Dzieci z zaburzeniami psychoruchowymi nie potrafią zbyt dobrze przewidywać możliwych wydarzeń. Dlatego najlepiej wspólnie opracować plan wykonania bardziej skomplikowanych czynności, takich jak sprzątanie, gotowanie czy nauka. Rodzic powinien również pamiętać o tym, że dzieci z ADHD o wiele bardziej przeżywają kłopotliwe sytuacje, dlatego w miarę możliwości opiekun powinien rozmawiać z maluchem o jego emocjach i sposobach na ich wyrażanie.


Bardzo często pozostawienie dzieciom nadpobudliwym wolnej ręki w wykonywaniu danych rzeczy sprawia, że odczuwają one niepokój i bezradność. Takiemu maluchowi lepiej jasno i bez strofowania powiedzieć, jak coś ma być zrobione. Należy też korzystać z różnorakich technik relaksacyjnych, kąpieli czy zabaw pozwalających zredukować kłębiące się w dziecku emocje takie jak stres, gniew czy agresja.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl