Blog


Co powinien umieć pięciolatek?

27-01-2017


Chociaż rozwój każdego dziecka jest kwestią bardzo indywidualną, to istnieją pewne umiejętności, które w danym wieku każdy maluch powinien już opanować. Na przykład, w okresie piątego roku życia, nasza pociecha powinna ładnie się wysławiać, wykazywać dość dużą samodzielność oraz znosić rozstanie z rodzicami bez płaczu.


U każdego malucha nieco inaczej


Podczas gdy jedne pięciolatki wręcz rozsadza energia, drugie wolą jedynie obserwować otoczenie, a kolejne cechuje wręcz nagminny głód wiedzy – dzieci różnią się od siebie swoim usposobieniem i temperamentem, dlatego nie warto martwić się, że nasza pociecha odstaje na tle innych, ponieważ jest nieco zamyślona, lub przeciwnie, wykazuje bardzo dużą aktywność. Natomiast tym, co cechuje niemal każdego malucha w tym wieku jest nieustanna ciekawość wobec otaczającego go świata. Pytanie „dlaczego?” pojawia się w jego słowniku po kilka razy dziennie. Do tego pięciolatek coraz bardziej okazuje swoją niezależność, co objawia się samodzielnym radzeniem sobie z higieną, ubieraniem się, jedzeniem oraz piciem. Ze względu na szybki rozwój na tym etapie dzieciństwa, warto jest zachęcać malucha do pogłębiania uzdolnień plastycznych czy muzycznych. Rysunki wykonywane w tym wieku coraz mniej przypominają abstrakcję, a coraz bardziej rzeczywistość, w tym najbliższe otoczenie. Rozpoznawane są także podstawowe figury gramatyczne. Dochodzi do znacznych postępów w mówieniu – w wieku pięciu lat dziecko tworzy coraz bardziej skomplikowane zdania, wyraża się płynnie, wie jak zaintonować pytanie, a także rozumie określenia związane z czasem i przestrzenią. Jego pamięć znacznie się poprawia, może recytować już pierwsze wierszyki i rymowanki.


Sprawność fizyczna i więzi społeczne


Maluch chętnie daje upust swej energii poprzez wielorakie ruchowe gry i zabawy z rówieśnikami. Lubi spędzać czas na placu zabaw, grać w piłkę czy skakać na skakance. To właśnie poza domem, a szczególnie w przedszkolu, dziecko nawiązuje swoje pierwsze, bardziej trwałe przyjaźnie. Warto obserwować, jak zachowuje się w interakcjach z innymi, aby odpowiednio przekazać mu, na czym polega współpraca czy dzielenie się z innymi. Jeżeli podczas zabaw dojdzie do agresywnych reakcji, to należy spokojnie wytłumaczyć dziecku ich niewłaściwość.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl