Blog


Nietolerancja laktozy u dzieci – co zrobić?

10-02-2017


Nietolerancją laktozy nazywa się nieprzystosowanie organizmu do trawienia jednego z głównych cukrów znajdujących się w mleku. Jest to związane z brakiem wytwarzania laktazy - enzymu potrzebnego do rozkładu laktozy. W efekcie niestrawiona laktoza zaczyna zalegać w jelitach, co prowadzi do bólów brzucha, nudności oraz wzdęć. Są to objawy często mylone z zatruciem pokarmowym, dlatego dla uzyskania jednoznacznej odpowiedzi należy przeprowadzić test na nietolerancję pokarmową. Nietolerancja laktozy może ujawnić się już w okresie niemowlęctwa.Z czym wiąże się nietolerancja laktozy?


Uczulenie na cukier mlekowy (jest to jedna z dawniejszych nazw laktozy) może mieć wiele przyczyn. Gdy występuje ono u noworodka urodzonego w terminie, to najczęściej uznaje się ją za nietolerancję wrodzoną, której objawy pojawiają się już po pierwszym podaniu pożywienia zawierającego laktozę. Nieprawidłowości związane z wytwarzaniem laktazy są również charakterystyczne dla niemowląt urodzonych przedwcześnie. W takim przypadku objawy mijają z momentem, gdy jelita maluszka zaczynają właściwie pracować, rozpoczynając produkcję enzymu w odpowiednich ilościach.

Do wystąpienia nietolerancji laktozy mogą również przyczynić się czynniki zewnętrzne, takie jak przebyte choroby układu pokarmowego lub terapie antybiotykowe. Tolerancja wrodzona wymaga całkowitego wyeliminowania produktów zawierających laktozę, czyli mleka i jego pochodnych. Natomiast przy nietolerancji wtórnej u dzieci stosuje się dietę tymczasową, aż do momentu wyleczenia przyczyny, dla której nietolerancja wystąpiła (może to być na przykład uszkodzenie nabłonka jelita). Dla uczulonych dzieci ciągle pijących mleko stworzone zostały specjalne mieszanki, które nie zawierają laktozy.Czym zastąpić mleko?


Powszechnie sądzi się, że mleko jest najlepszym ze źródeł wapnia dla dzieci, i choć dietetycy powoli zaczynają odchodzić od tego założenia, to dieta bez mleka i tak powinna być wzbogacona innymi składnikami bogatymi w wapń. Zamiast sięgać po suplementy, lepiej zdecydować się na odpowiednio skomponowaną dietę. Z tego względu dieta wykluczająca mleko, ser i jogurty powinna zawierać przede wszystkim warzywa zielone, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, a także rośliny należące do grupy strączkowych, w szczególności fasolę.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl