Blog


Kiedy rozpocząć z dzieckiem naukę czytania?

13-02-2017


Umiejętność czytania jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka, gdyż warunkuje ona szybkość, z jaką maluch przyswaja sobie wiedzę z różnych innych dziedzin. Na początku nauka przebiega w formie zabawy, dopiero w trakcie chodzenia do zerówki dzieci tak naprawdę przysiadają nad książkami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby o wiele wcześniej rodzic odkrywał przed maluchem znaczenie poszczególnych literek.

 

Czy istnieje odpowiedni wiek?


Elementarz z pierwszymi czytankami towarzyszy maluchom w wieku 5-6 lat. Jest to norma, z którą zgodzą się wszyscy rodzice, jednak z drugiej strony w księgarniach można kupić książki o nauce czytania już dla niemowlaków, a trzyletni synek znajomej właśnie zaczyna odszyfrowywać pierwsze zdania. Wzbudza to pewien niepokój u rodziców, których maluchy nie wykazują większych chęci do nauki czytania. Tymczasem jest to całkowicie normalne – nauka czytania w domowym zaciszu powinna przebiegać w sposób całkowicie indywidualny. Nie należy zmuszać dziecka do zapoznawania się z literkami, bo w ten sposób możemy jedynie wywrzeć na nim niepotrzebną presję. Z czasem umiejętności u wszystkich dzieci wyrównują się z osiągnięciem pewnego pułapu nauczania.


Natomiast z kilkuletnimi maluchami, wykazującymi chęci do nauki czytania, najlepiej jest spędzać czas na nauce połączonej z zabawą. Do tego celu wykorzystać można gry, książeczki lub zgadywanki. Pierwsze czytanki niech będą jak najbardziej kolorowe i interesujące dla młodego czytelnika. Zresztą kilkulatek sam zaczyna intensywnie odkrywać świat i często domaga się od rodziców, aby powtarzali lub czytali mu na głos dane słowo. To doskonała podstawa do wprowadzania kolejnych zwrotów, a z czasem nawet prostych zdań.


Czytania możemy uczyć malucha w sposób całkowicie naturalny, na przykład podczas spaceru rozszyfrowywać wspólnie napisy na mijanych znakach. Ciekawym sposobem są też próby odgrywania małych przedstawień z podziałem na role, co zazwyczaj mocno angażuje dziecko i zwiększa jego chęć dowiedzenia się, jakie znaczenie stoi za poszczególnymi słowami. Pamiętajmy jednak, że nauka najmłodszych nie powinna przebiegać na siłę, natomiast zawsze powinna przebiegać w formie zabawy, gdyż w tym wieku jest to najbardziej efektywna, jeśli nie jedyna, metoda nauczania.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl