Blog


Histeria u przedszkolaka – jak sobie z nią radzić?

13-03-2017

Małe dzieci demonstrują swe emocje w sposób bardziej ekspresyjny, niż dorośli. Na przykład pięciolatek, który z różnych przyczyn nie chce iść do przedszkola, nie wie jeszcze, że jego krzyki i wymachiwanie rękami to nieakceptowalny sposób na wyrażanie emocji. Rodzic musi znaleźć odpowiednio sposób na to, jak nad takimi atakami histerii u dziecka zapanować. Takie napady na szczęście przemijają, będąc zjawiskami charakterystycznym dla okresu dwóch-trzech lat, kiedy maluch pragnie za wszelką cenę udowodnić nam swoją niezależność.

Dziecięca awantura

Typowy atak histerii w wykonaniu malucha polega na wydawaniu wrzasków, kopaniu, gryzieniu i uderzaniu w przedmioty, a nawet ludzi. Patrząc na takie zachowanie, rodzice często nie wiedzą co robić, aby zapanować nad maluchem. Rada jest jednak prosta – taki napad histerii należy po prostu przeczekać. Dopiero później rodzic ma możliwość zainterweniowania. Gdy maluch wyraźnie się już uspokoi, należy go przytulić i zaraz potem wyjaśnić, dlaczego jego postępowanie jest niewłaściwe.

Jeżeli w wyniku jego niekontrolowanego zachowania ucierpieli niewinni, na przykład jeden z towarzyszy zabawy został uderzony, to wspólnie należy wybrać się na przeprosiny. Jeśli takie sytuacje będą powtarzać się w sposób regularny, rodzic musi jasno ustalić konsekwencje, jakie poniesie maluch. Rodzic może także próbować odwracać uwagę malucha, gdy widzi nadchodzący napad złości. Warto wtedy pokazać dziecku coś ciekawego, opowiedzieć mu zagadkę lub ogłosić konkurs na to, kto szybciej dobiegnie do danego miejsca. Nie można jednak doprowadzić do sytuacji, w której przez ataki histerii dajemy się szantażować. Owszem, każdy rodzic powinien być cierpliwy, jednak należy umieć mówić stanowcze ‘nie’, gdy wymaga tego sytuacja. Elementem motywującym malucha do grzecznego zachowania będzie także nagroda, którą otrzyma za każde grzeczne wyjście do sklepu lub przyjazne zachowanie na placu zabaw.

Złota zasada

Chcąc, aby maluch był nam jak najbardziej posłuszny, musimy pamiętać o tym, aby zawsze reagować na jego ataki w ten sam sposób, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Rodzic, który jest tak samo konsekwentny w domu, jak i przy znajomych czy w sklepie, na pewno lepiej opanuje ataki histerii małego złośnika.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl