Blog


Zajęcia teatralne dla dzieci – dlaczego warto z nich skorzystać?

15-03-2017
Dodatkowy angielski, karate, basen, nauka gry na instrumencie – są to najczęstsze z czynności, o jakich myślimy w kontekście nadprogramowych, niezwykle pożytecznych zajęć dla naszej pociechy. Coraz więcej rodziców decyduje się także na to, aby ich pociecha spróbowała swoich sił na deskach dziecięcego teatru, gdzie nauka poszczególnych ról polega tak naprawdę na zabawie, a dzieci mają okazję do spędzenia czasu w gronie rówieśników i w atmosferze pełnej kreatywności.

Na czym polegają warsztaty teatralne?

To, że zapiszemy malucha na warsztaty teatralne, nie oznacza od razu, że zostanie on w przyszłości aktorem. Zajęcia teatralne, kierowane do dzieci w wieku kilku lat, skupiają się bardziej na ukształtowaniu inicjatywy do kreatywnego myślenia, umiejętności swobodnego wchodzenia w różne role oraz zwiększania świadomości dotyczącej własnego ciała. Takie podstawy dają świetne efekty w przyszłości, jeżeli chodzi o dobre opanowanie miękkich umiejętności, które coraz bardziej zaczynają liczyć się na rynku pracy.

Oprócz tego warsztaty teatralne to okazja do ćwiczenia pamięci, poszerzania słownictwa oraz znalezienia własnego sposobu na wyrażanie emocji. Maluch zawiera także nowe znajomości ze swoimi rówieśnikami, co pozwala mu na lepsze odnajdywanie się w grupie, zwiększa pewność siebie i pozwala zapoznać się z zasadami dobrej współpracy. Takie zajęcia mogą być doskonałym sposobem na zmniejszenie lęku u dzieci nieśmiałych. Z drugiej strony, są także dobrą alternatywą dla nadpobudliwych maluchów, jako że nauczają panowania nad sobą i uważnego skupiania się na wykonywanej czynności.

Zajęcia teatralne często bazują na innych typach zajęć, na przykład z dziedziny ćwiczenia dykcji, mimiki oraz wykonywaniu określonych zadań ruchowych. Dzięki temu rozwój malucha ma miejsce na wielorakich płaszczyznach. Uczestniczenie w tego typu zajęciach to również pierwsza okazja do obcowania z prawdziwą kulturą, szczególnie, jeśli maluch korzysta z wyjść do teatru lub ze spotkań z aktorami.

Podsumowaniem starań dzieci podczas zajęć jest zazwyczaj inscenizacja wybranej bajki lub opowieści. Rodzice podczas takiego wydarzenia mogą sami ocenić, czy ich dzieci rzeczywiście posiadają zalążek talentu aktorskiego.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl