Blog


Jak nauczyć dziecko korzystać z toalety?

17-03-2017

Opanowanie umiejętności korzystania z toalety to jedna z tych zdolności, które decydują o poziomie samodzielności u malucha. Nie wszystkie dzieci chcą jednak samodzielnie korzystać z nocnika. Bywa, że pieluszka jest noszona nawet przez trzylatki. Jak więc zachęcić pociechę do samodzielnego korzystania z urządzeń sanitarnych?A może od razu toaleta?Coraz więcej mówi się też o tym, aby pomijać etap sadzania na nocniku i od razu przechodzić do nauki korzystania z toalety. Istnieje też szereg umiejętności, które warunkują sukces w tym procesie. Jeżeli maluch jest już w stanie wykonywać proste polecenia rodziców i potrafi przez długi czas wytrzymać z suchą pieluszką, to warto rozpocząć z nim naukę poprzez zademonstrowanie czynności, jakie wykonuje się w toalecie. Maluchy same będą starały się naśladować zachowanie rodziców.

W dniu nauki dziecko powinno być ubrane w ciuszki dające się łatwo zdjąć. Starajmy się umieszczać malucha na toalecie, jeśli tylko przeczuwamy, że nadchodzi u niego moment potrzeby. Nigdy nie okazujmy naszego zniecierpliwienia lub irytacji, a gdy mimo starań, maluch nie może się załatwić, nie każmy mu czekać i siedzieć na sedesie. Możemy za to namawiać go do kolejnej próby za jakiś czas.

Zaleca się także, aby dziewczynki były uczone korzystania z toalety przez mamy, natomiast małych synków powinien instruować tata.

Pewnym sposobem na ostateczne pożegnanie się z pieluchą jest pozbawienie jej dziecka na jakiś czas. Nie ma sukcesu bez wygranej, dlatego dzień z suchą pieluchą lub udaną próbę samodzielnego skorzystania z łazienki zawsze uświetnijmy nagrodą lub wspólnym świętowaniem.Co może powstrzymać od nauki samodzielnego korzystania z toalety?Istnieją pewne okoliczności, w których lepiej nie uczyć malucha korzystania z toalety, gdyż szanse na powodzenie są wtedy małe. Należą do nich ostatnio przebyte stresujące lub zupełnie nowe dla malucha sytuacje, jak na przykład pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka czy podróż. Cierpliwie czekać należy także, gdy dziecko wykazuje wyraźną niechęć do samodzielnego siusiania.


Powrót do Bloga
Copyright © 2012-2015 Przedszkole Bright Child
Wykonanie: pxdesign.pl